136 Stát ve státě

2. květen 2013 | 18.02 |

136       Stát ve státě

Do Plzně dorazí speciální antikoncepční tým s teleskopickými obušky a s teleskopickými psy. Tito psové patří mezi velmi účinné obranné a v případě potřeby i útočné prostředky. Pomocí obušku si můžete od útočníka držet dostatečný odstup a pak v případě ofenzívy vyšlete psa.

Fenerbahce, to je ovšem stát ve státě. Soupeři Plzně fandí každý třetí Turek a každá devadesátá Turkyně. Dva ofenzivní fotbalisté Fenerbahce Istanbul mají přibližně stejnou tržní hodnotu jako má celá základní jedenáctka Viktorie Plzeň. Ve čtvrtek v úvodním osmifinále Evropské ligy však spíš než ceny hráčů budou rozhodovat výkony na hřišti. Záleží to však na rozhodčím a také na tom, zda budou mít Turci peníze u sebe.

Fanoušci Fenerbahce patří k nejvěrnějším, ale také k nejdivočejším. Kvůli jejich výtržnostem se odveta v Istanbulu bude hrát bez diváků.

Republika Fenerbahce. Jestli fanoušci soupeře fotbalistů Plzně rozvinou ve svém sektoru transparent s tímto nápisem, nebude to pro české mužstvo příjemná chvíle. Jsem zvědav, jak se jim to podaří, když tam nebudou???

Legendární vlajku vyvěsí totiž ve chvíli, kdy Fenerbahce Istanbul vstřelí gól.

Ale jak to budou vědět? Inu Turecko...

Symbolizuje to i postavení klubu v Turecku. Fenerbahce je stát ve státě. V Turecku mu fandí 25 milionů fanoušků, což je téměř každý třetí obyvatel země. Členské příspěvky platí přes 300 tisíc lidí.

Stadion pro 55 tisíc diváků se jmenuje po někdejším tureckém premiérovi Sükrü Saracogluovi. Na tribuně občas sedává i současný ministerský předseda Recept na knedlo, zelo vepřo: Tayyip Erdogan.

Fenerbahce patří do silné istanbulské trojky s Galatasarayem a Besiktasem, jako jediné však sídlí v asijské části čtrnáctimilionové megacentrogigapole.

Fenerbahce není jen slavný a populární, ale také bohatý a úspěšný klub. Získal osmnáct mistrovských titulů, což je stejný počet jaký získal rival Galatasaray. Před pěti lety bylo ve čtvrtfinále Ligy mistrů, vypadlo až po boji s Chelsea, pozdějším finalistou.

Naposled bylo tureckým šampionem v létě 2011, triumf však do čtvrti Kadiköy nakonec nepřinesl nic dobrého. Klub čelil obvinění, že ovlivňoval zápasy a po vypuknutí rozsáhlého korupčního skandálu v tureckém fotbalu národní svaz na doporučení UEFA stáhl Fenerbahce těsně před losem základních skupin z Ligy mistrů. Aféra stále není definitivně vyšetřena. Inu, Turecko.

Loni v turecké lize skončil druhý za Galatasarayem, v kvalifikaci o Ligu mistrů nestačil na Spartak Moskva, tak si dojem vylepšuje v Evropské lize. Vyhrál skupinu před Mönchengladbachem, Marseille a Limassolem. Ve vyřazovací fázi si poradil s Borisovem a ani Plzeň nemá být jeho posledním protivníkem. "V týmu vidím velký potenciál," říká útočník Dirk Kuit. Inu, Turecko.

Známý nizozemský reprezentant byl do loňska šest let oporou Liverpoolu a teď patří k hvězdám, které si Fenerbahce hýčká.

"Je to strašně silné mužstvo s velkými individualitami. Když nám je vylosovali, hned mě napadli Kuijt, Webo, Yobo a samozřejmě můj krajan Miňo Stoch," poznamenal slovenský útočník Marek Bakoš. Inu, Turecko.

Současnou největší individualitou je Moussa Sow. Senegalský útočník byl před dvěma lety nejlepším střelcem francouzské ligy, jeho 25 branek pomohlo Lille k titulu po 57 letech. Do Turecka přestoupil v lednu v přepočtu za 250 milionů korun. Inu, Turecko.

Podobnou tržní cenu má i Raul Meireles. Portugalský záložník, který přišel loni z Chelsea, však proti Plzni nenastoupí ani v jednom utkání, protože má trest za vyloučení v předchozím pohárovém souboji s Borisovem. Kvůli trestu nesmí hrát ani stabilní stoper Egemen Korkmaz, kapitán Emre Belözoglu zase o duely s Plzní přišel kvůli podzimnímu působení v Atlétiku Madrid, s nímž se v Evropské lize představil i na západě Čech. A pravidla soutěže nedovolují, aby hráč nastoupil v jednom ročníku za dva kluby.

"Všude slyším, že to pro nás bude jednodušší než s Neapolí. Přijde mi, že se očekává, že automaticky postoupíme. Ale musíme se mít na pozoru. Fenerbahce je evropský top tým se skvělými hráči," varuje plzeňský ofenzivní záložník Daniel Kolář. Inu, Turecko.

Optimistická slova přilétla především od Pavla Nedvěda. Jeden z nejlepších českých fotbalistů historie totiž minulý týden prohlásil: "Fenerbahce je hratelné a já jsem přesvědčen, že přes něj Plzeň postoupí."

Zbývá, aby to Plzeň potvrdila, tržním cenám hráčů navzdory.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře