416 Nostalgická žena

11. červenec 2013 | 10.03 |

416       Nostalgická žena

Název tohoto klasu ještě neznamená, že taková žena musí nutně pít pivo v Nostalgii. Ale bylo by to fajn, kdyby ho tam se Mnou pila. A speciálně fajn, kdyby se Mi ještě k tomu líbila. Tak po třetím řezaném se Mi líbí skoro každá, když to reálně zhodnotím. Jak všichni za chvilku budeme vědět, je rozdíl mezi nějakou a hezkou v Mém případě právě tři. Čím je holka hezčí, tím počet piv klesá, samozřejmě. To jsem snad ani nemusel psát, ale už Mi chybí jen tečka.

V psychologii znamená nostalgie chorobný stesk po minulých dobách, které si pacient obvykle idealizuje a přisuzuje jim například přirozenost, řád, klid, slušnost, prostotu a podobně. Typicky v protikladu k vlastní soudobé zkušenosti. Pacient tedy promítá do minulosti, co mu v současnosti chybí. Důvodem může být ztráta životních jistot, osobní otřes anebo i prostý rozchod a schod. Záleží vždy na počtu schodů. Čím více jich je, tím je pacient víc utahaný a udýchaný. Netrénovaného klidně klepne Pepka nebo Pepa. A zvlášť od Pepy Mu to moc nepřeji, protože Pepa má sílu. Podle hlubinné psychologie se většinou za nostalgií skrývá různě uvědomovaný strach z osamocení, respektive touha přiblížit se citově fixovanému objektu. Holka klukovi a kluk holce. Když se k sobě blíží Tito takto, je vše ok a iki. Někdy se ovšem k sobě blíží kluka ke klukovi a holk k holce a to už je jen ok. Iki v žádném případě ne.

Ve druhé polovině 20. století vznikl v bohatých společnostech nový společenský jev nostalgie jako záliby ve věcech zastaralých, překonaných, vyšlých z užívání. Mladí boháči si brali za ženy staré báby a mladé, bohaté ženy, za muže staré dědky. Snad je to jistá reakce na přímočarý progresivismus a futurismus první poloviny 20. století, který věřil v jednoznačné překonání všeho minulého a domníval se, že nové je vždycky lepší než staré, i důsledek společenských katastrof a zklamání, válek a tak dále. Do dnešní doby se tento jev trochu převinul do té podoby, že staří bohatí dědkové si berou mladé holčičky. Ovšem, vždycky je lepší holka mladá, než stará. Mladá myslím tak akorát, aby měla prsa přesně do ruky.

V hudbě se nostalgií rozumí uvádění písniček, které – podobně jako filmy - starším lidem připomínají jejich mládí. Jiná podoba je například sbírání starožitností nikoli jako uměleckých děl, ale prostě starých věcí, nářadí, nádobí a podobně. Chalupáři se rádi obklopují starými věcmi, zkoušejí stará řemesla, oblékají se jako vesničané, pečou chleba a podobně. Magnetem pro nostalgické lidi jsou železnice, zejména parní, jejichž představení se často nazývají nostalgie.

Z těchto filozofických úvah Mne vytrhla až slova vychovatelky určená svěřeným dětem:

"A honem děti, utíkáme, dokud svítí zelená, musíme rychle, abychom to stihly."

Stál jsem právě na červenou při Mé projížďce na kole. Stál jsem tedy také rychle, dokud mi svítila červená, abych to také stihl.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře