105 Ljubov Orlova

2. květen 2013 | 17.30 |

105       Ljubov Orlova

Někdejší ruská výletní loď Ljubov Orlova, která se už měsíc toulá bez posádky severním Atlantikem, oznámila ve čtvrtek agentuře AFP s odvoláním na údaje od amerických námořních úřadů, že už jí to dlouho bavit nebude a nechť jí kdokoli rychle navalí zkušené námořníky nebo to někam napere.

Francouzská ekologická organizace Robin des Bois (ve francouzštině jméno středověkého anglického zbojníka Robina Hooda) vzápětí vyzvala Kanadu, odkud loď původně vyplula, aby čapla svou odpovědnost za pačesy a o plavidlo, toulající se po mořích jako novodobý Bludný Holanďan, se postarala. Bludný Holanďan je od středověku známá legenda o námořníkovi, který podepsal smlouvu s ďáblem a musí trávit svůj čas stále na moři, kde si vybíjí vztek ničením všech lodí a jejich posádek.

Parník, pojmenovaný po hvězdě sovětské kinematografie Ljubov Orlovové, který vyplul z Nového Foundlandu 23. ledna na laně remorkéru nyní hrozí, že se bude chovat stejně jako onen Holanďan olaďanHoH

H a bude také ničit všechny lodě, které se mu připletou do cesty a pobíjet jejich posádky. K tomu ale potřebuje pár zdatných chlapíků s pokérovanýma rukama. Záda by také nebyla od věci, ale pracky mají přeci jen častěji vyhrnuté rukávy.

Ještě jedna moje malá otázka: Velice mne zajímá, kdo označil Ljubku za hvězdu a jak to myslel? Mrknul jsem se na ní a vůbec nic hvězdného jsem nespatřil.

Remorkér chtěl po poslední plavbě loď odvléct do Dominikánské republiky, kde měl být parník rozebrán. Ale o den později se lano přervalo a loď zmizela. Dokonce Ljubka ohrožovala ropnou věž, ale pokus kanadských úřadů znovu ji ovládnout nevyšel a plavidlo se ocitlo v mezinárodních vodách. Od té doby Kanada podle AFP nejeví o osud lodi zájem, ačkoliv vrak stometrové délky není vybaven ani výstražnými světly a podle ekologů představuje ohrožení lodní dopravy a životního prostředí. V útrobách lodi navíc totiž zůstalo ještě několik desítek tun paliva, maziv i toxických látek. Takže spousta materiálu, který se takovéto mršce hodí. Zajme-li například kohokoli a šoupne ho do podpalubí.

Nejde o až tak výjimečný případ. Loni v dubnu americká pobřežní stráž zachytila šedesátimetrovou japonskou loď, která se bez posádky toulala po mořích už od tsunami z března 2011. Sice nepřepadala ani neloupila, ale kdyby se potkala s Orlovovovovovou, ani čert neví, jak by to dopadlo.

Ljubov Petrovna Orlova je v dnešní řeči "superstar" sovětské kinematografie. Její příchod na filmové plátno způsobil naprostý převrat v dosavadní filmové tvorbě. V Sovětském svazu byla stejnou hvězdou jako později Marylin Monroe v USA. Vynikajíci herečka, stejně tak i zpěvačka a tanečnice, to vše v jedné osobě. Byla přesná a velkolepá. Já ale neznám jedinou sovětskou filmovou krásku a už jen spojení posledních tří slov předchozí věty mi moc nelezlo z klávesnice. To už se mi víc líbily Gertrudy.

Oproti dnešním "hvězdám" promenádujícím se po červených kobercích a vymetajících různé party, Ljubka, jak tehdy bylo zvykem, chodila po osvětových besedách a v různých podnicích, továrnách a závodech si povídala s dělníky. Prostě s obyčejnými lidmi, takže i moje sestra, tehdy studentka teplického gymnázia si na vlastní oči mohla udělat svůj a ne tiskem zprostředkovaný dojem.

Bylo a je mnoho hereček, ale jenom jedna Ljubka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře