124 Dvě otázky od Binda

2. květen 2013 | 17.46 |

124       Dvě otázky od Binda

Profesor Bind Hippo ze Chicagské univerzity mi napsal, že mozek rozhoduje až o 10 vteřin dříve, než si já uvědomím, co mám udělat. Vidí to na počítači, kde se mu zobrazuje pomocí magnetické rezonance činnost mého mozku. A položil mi otázku, co by se stalo, kdyby mne zkoumal a řekl mi, co vidí, tak 6 vteřin předtím, než cokoli udělám, že to udělám?
Jde za prvé o to, zda se mi také do mého mozku v tu samou chvíli jakákoli informace dostane nebo, zda mi to pouze řekne. Protože se jedná o drahocenné sekundy, které už pak nikdy nemohu dohnat, odpověděl jsem mu. Dejme tomu, že nějak zařídí, abych to věděl včas – tedy abych JÁ věděl 6 vteřin předtím, co za oněch 6 vteřin udělám. Pak také záleží na situaci, ve které se budu nacházet. Když budu například sedět v pabu u piva a budu 6 vteřin dopředu vědět, že se za 6 vteřin napiji, tak se s největší pravděpodobností vskutku napiji. Proč bych jinak pab navštívil, kdybych se na pro mě určené pivo jen zálibně koukal.
Zrovna tak budu-li se nacházet se ženou při svíčce a sklenkách vína v jedné místnosti a budu vědět, že se za 6 vteřin na ní vrhnu, tak se na ní skutečně s ještě vyšší pravděpodobností vrhnu. Nejsem přeci teplej. Když o tom tak nyní už chvilku přemýšlím, napadá mne, že 6 vteřin je málo. S tím se moc dělat nedá. A navíc jsem pouze nástroj svého mozku a tak, když on se rozhodne, že něco za jakoukoli dobu udělám, tak to udělám, jestli to budu vědět nebo ne. Přece ho nenaseru. Mít ve vlastní hlavě vlastní, ale nasranej mozek, se mi nechce. Z toho bych se mohl také posrat. A to se mi nechce a navíc jsem musel použít sprostá písmenka, což mě sere.

Další otázka: Lze si teoreticky představit, že jsou vedle sebe dvě magnetické rezonance a oba subjekty se navzájem pozorují a sdělují si, co vidí. Co se stane pak?

Tak to už je úplnej maglajz. Jedna Magrejzka bude vědět dřív, co si ta druhá usmyslí, že se jí za chvíli promítne na diapozitivu. Teoreticky si lze představit cokoliv. I úplnou kravinu. Natož vědeckou hovadinu, jsem mu chtěl napsat, ale nenapsal. Mám ho rád a on by se mohl nasrat a už by mi také nemusel takovéto milé kraviny posílat.

Tak jsem mu odepsal, že se nad tím musím hluboce zamyslet, ale až ráno a tak 50m pod hladinou jakéhokoli moře.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře