137 Chytrá koupě

2. květen 2013 | 18.03 |

137       Chytrá koupě

Tmavé suterénní byty se proměnily ve zlatý důl. Kate Maitlandová začala skupovat prostory v suterénu bytových domů na dobrých adresách. Jiným se zdálo takové bydlení příliš ponuré. Kate Maitlandová v něm naopak viděla svou šanci. A přitom Yenda stále chová kozy Dorpírkové...

Šikovná Londýňanka prodává nyní svůj, plácnu třeba pátý londýnský suterénní byt, v přepočtu za více než 20 milionů korun.

Ve východním Londýně se také začal rozmáhat nový druh podnikání. Majitelé domů staví na svých zahradách malé budky, takzvané kadibudky, které pronajímají nešťastníkům bez střechy nad hlavou za sto a více liber měsíčně. Menší problém nastává, je-li hezky a oni chtějí vykonat potřebu a nechce se jim zalézat kvílivá tomu do studeného domu. Nešťastníci jsou pak ještě více nešťastní a nechtějí zaplatit více liber, vymlouvajíce se, že v tom smradu nemohou ani nahmatat svou bradu, natož najít zatoulanou libru. Dávám jim za pravdu i za lež, sice jen pár písmenek, ale to jim musí stačit. Víc pro ně nemám. Chtěli bydlet na záchodě, tak ať nemrmlaj.

V minulosti byly suterénní pokoje v bytových domech obývány personálem, který pracoval pro bohaté majitele bydlící v patrech nad nimi. Ve 20. století se začaly využívat jako obchody. 

V posledních letech si někteří uvědomili, že tmavé suterénní byty v luxusních čtvrtích Londýna lze poměrně levně koupit a pak nepoměrně draze zase prodat. Pak je ovšem nutné do nich přivést denní světlo a díky tomu je proměnit v příjemné bydlení a vysoce žádaný příbytek. A přitom Yenda stále chová...

Podobně uvažovala i Kejt, která začátkem roku 2012 koupila v Londýně dvoupokojový suterénní byt na vynikající adrese v Cheyne Walk v Chelsea za 405 tisíc liber (asi 12 milionů korun). Po nutné rekonstrukci, která Kate vyšla na 2,7 milionů korun, jej nyní prodává. Cenu stanovila na 21 milionů korun. Kate tedy očekává zisk 6,3 milionů korun, píše britský list Daily Mail. Stačí mít pár milionů, koupíš byt, prodáš byt a máš hned víc. Jak jednoduché. Půjdu se zítra také porozhlédnout.

Třiačtyřicetiletá chovatelka koní, ovcí a koz (Yendo, všímáš si?) z Hampshiru je jedna z těch, kteří začátkem krize v roce 2008 vycítili potenciál suterénních bytů. Od té doby koupila již několik takových nemovitostí v západním Londýně. A přitom Yenda stále chová...

Zrekonstruovala je a postupně pronajala, některé s velkým ziskem prodala. Drží se jasných pravidel. Kupuje prostory, které nejsou až tak zapuštěné do země, nevlhnou a jsou v dobře udržovaných domech na dobrých adresách.

A přitom Yenda stále chová...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře