147 Mitochondriální Eva

2. květen 2013 | 18.12 |

147       Mitochondriální Eva

Čučel jsem na dvojku. Mastil na ní dokument o Neandrtálcích a v něm jsem se dozvěděl o Evě, matce všech jejích potomků. Chvilku jsem si lámal hlavu, jak může být driální Eva matkou všech potomků, až jsem si všiml slůvka "jejích" a připustil jsem tuto pro některé vědce lákavou myšlenku. A na webu jsem si našel:

 "Protože se mitochondriální DNA přenáší pouze přes ženské potomstvo, všichni dnes žijící lidé mají mitochondriální DNA, kterou lze vystopovat zpět až k mitochondriální Evě."

Čtu větu ze všech stran, různosměrně stále dokola, ale chápu ji skoro úplně stejně, jako když jsem vůbec netušil, že je někde napsaná. A další Ti zkopíruji, protože to už je pro mne úplnej maglajz:

"Navíc lze dokázat, že některá z vrstevnic mitochondriální Evy nemá dnes žijící potomky, zatímco jiná je předkem všech dnes žijících lidí. Umístěním posledního společného předka do doby před  3 000 lety a následným vyhledáním jeho předků získáme samozřejmě též společné předky všech žijících lidí. Nakonec se dostaneme k bodu, kdy lze lidstvo rozdělit na dvě skupiny: ti co nezanechali žádné potomky, kteří by se dožili současnosti a ti, kdo jsou společnými předky všech dnes žijících lidí. Tento bod se nazývá bodem identických předků a klade se do doby před zhruba 5 000 až 15 000 lety. Ačkoliv se odhaduje, že mitochondriální Eva žila před více než statisícem let od bodu totožného předka, každá její vrstevnice buď nemá dnes žijící potomky, nebo je předkem všech dnes žijících lidí."

Budu si předcházející text pár let číst a až ho pochopím, tak povídku dokončím. Nebo jsem se nyní rozhodl, že ji nějak dokončím dnes a pak budu zbytek let číst... Čím víckrát si předcházející odstavec čtu, tím vícekrát se přesvědčuji, že nebo jsem se nyní rozhodl správně.

Jinak bych pravděpodobně nikdy nedokončil.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře