148 Habemus Papám

2. květen 2013 | 18.12 |

148       Habemus Papám

Římskokatolická církev má nového papeže. Stal se jím 76letý argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Rozhodl se, že napříště bude používat jméno František.

František je z Argentiny a má řadu prvenství. V běhu na 100 m, v plavání na znak a do vrchu, ve skoku do výšky, do dálky i do šířky. Jen v hodu granátem skončil na posledním mistrovství světa až pátý. Ale to se nepočítá do oficiálních statistik, protože hod granátem ani hody žádnými jinými výbušninami ho ani trochu nebaví. František patřil do širšího okruhu favoritů. Ve volbě v roce 2005 skončil na druhém místě, ale četná prvenství v atletických disciplínách a jen jedno páté místo z něj nakonec učinila Papáma.

Zvolení dvěstě šedesátého šestého pontifíka historie oznámil bílý dým, který v 19.07 začal stoupat z improvizovaného komína Sixtinské kaple.

Kardinál Miloslav Vlk přiznal, že pro něj byla volba překvapivá:

"On nebyl kandidátem médií, nikde jsem nečetl a neviděl, že by ho média vyzdvihovala jako kandidáta. A to, že byl tak dobrý v atletických dispiclínách, mi není známo, protože o sportu si nečtu již od svých sedmi let. Tento papež je kandidátem a volbou Ducha svatého," telefonoval do České televize.

Při pálení znehodnocených lístků při volbě nového papeže na kardinálském konkláve vychází černý kouř, když nikdo zvolen nebyl. Duch svatý ale vyčaroval bílý dým a nová hlava římskokatolické církve, tedy František z Argentiny je vybrán.

Jako velké překvapení hodnotí svět volbu Františka novým papežem. Zahraniční média si všímají třech hlavních věcí - faktu, že nová hlava katolické církve nepochází z Evropy, toho, že je jezuita, a také skutečnosti, že si vybral jméno, které před ním žádný papež nepoužíval. Mě ale nejvíc překvapily jeho sportovní výkony a budu nadále sledovat oficiální atletické statistiky. Jako dobré rozhodnutí označil zvolení Františka český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Karel toto stanovisko zaujal, když se dočetl, že František loni vyhrál i v plavání do vrchu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře