149 Jirka Jánošík

2. květen 2013 | 18.13 |

149       Jirka Jánošík

Statečný a rebelantský švihák, který "hubatým bral a drzým dával".

Podle hubatých bandita, jehož družina rozdávala zbytek kořisti těm drzejším. Jirka Jánošík se přitom zbojničení věnoval jen rok a půl, přesto se z něj stal snad nejznámější slovenský lidový hrdina. A ač zřejmě nikoho nezabil, byl před 300 lety, 17. března nějakého roku, po dvoudenním soudu popraven. Již tenkrát byl ekonomický zločinec zločinější zločinec než vrah.

Po chvilce pečení se z pouhého Jánošíka stal Jirka Jánošík, to je obrat, co? Bystře jsem si totiž vzpomněl, jak jsem ho po jeho návrhu na tikání oslovoval. Století poté z něho štúrovští národní buditelé, kteří do jednoho bydleli v Teplické Štúrovce, udělali legendu a symbol odporu proti panskému útlaku.

Jirka, který se stal námětem řady slovesných, hudebních i výtvarných děl, byl popraven jako pětadvacetiletý. I to zřejmě přispělo k jeho idylickému obrazu. Nepochybně byl ale statečný. Před popravou byl mučen a nikoho neprozradil. Stejně jako o mnoho let později náš Julda Fulda. Než se stal Jirka zbojnickým vůdcem, musel složit zkoušku zdatnosti, jejíž součástí byla střelba, přeskakování vatry, souboj s mečem či zručné zacházení s valaškou. Přeskakování vatry bylo poměrně jednoduché, protože se skákalo ze zaparkované Tatry. I já jsem přeskočil a po mě ještě mnoho dalších, ale vůdcem jsme zvolili Jirku.

Naše zbojnická družina mimo jiné pašovala koně z Polska a okrádali jsme hubaté pocestné.

Později jsme začali přepadat zemanské usedlosti hubatých zemanů, odkud jsme si odnášeli cenné předměty a peníze. Co nám zbylo, zejména potraviny, které jsme už nemohli sníst a zkazily by se, přenechali jsme obyvatelům nejbližší vesnice. Traduje se, že kulkou naší družiny byl zabit jen jeden člověk. A co se traduje, to je pravda, tak nekruť hlavou. Fakt byl jeden zabit, ale byl to takový trouba, který se vůbec nemyl, takže ho nebylo škoda.

Podle pověsti byl Jirka dopaden v krčmě díky rozsypanému hrachu, což já nyní vyvracím. Nehonili nás po lese, ale zatýkali jen na základě udání. To byl i Jirkův případ, kterého dopadli v domě našeho společného do té doby přítele a předchozího vůdce družiny, který se usadil ve vesnici pod falešnou identitou. Jak to tak chodí, když chce někdo lapit jakéhokoli Jirku.

Jirka se narodil v obci Terchová v Malé Fatře asi týden předtím, než se tam narodil. Nikdo to tehdy nečekal. Všichni si mysleli, že se narodí až týden po tom, co se narodí.

Už jako nemluvně překvapoval nejen všechny hubaté a drzé, ale i slušné a pokorné.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře