150 Rodné číslo

2. květen 2013 | 18.13 |

150       Rodné číslo

Je v něm nejenom ukryto datum narození, pindík nebo pulinka daného človíčka, ale i matrika a pořadové číslo narození. První dvojčíslí chodí na policii tajně udávat rok narození, druhé dvojčíslí měsíc narození, toto číslo je případně doplněné o úvodní nulu a třetí dvojčíslí udává den narození. I toto číslo je případně doplněné o úvodní nulu. Všechna tři dvojčísla chodí udávat společně a tedy najednou v jeden den, hodinu, minutu i sekundu. Prostě jdou spolu a stačí si na ně kdekoli někde počkat a rozbít jim třeba něco, aby s tím přestala.

Pulinky mají k číslu svého měsíce narození připočteno 50. Od roku 2004 je zavedena možnost v případě, že jsou v nějaký den vyčerpána všechna platná čtyřčíslí, použít alternativní rodné číslo. U něj mají pindíci k číslu měsíce přičteno 20 a pulinky 70. Poslední čtyři čísla, oddělená lomítkem, označují matriku a pořadové číslo narození ve stejný den. Ale u dědoušků a babiček je koncovka pouze třímístná.

Lomítko se však při zápisu na technických nosičích často vynechává, protože třeba aby pravděpodobně možná asi nezpůsobilo paseku pro jeleny, bachyně, mravence, lišky, jezevce, kuny, kamzíky, ondatru a další lesní zvířátka. Nechápu, proč se vynechává. Mám zvířátkové rád, a tak se přimlouvám za způsobování všech možných pasek pro ně, ať již za to může cokoli či kdokoli.

Do 31.12.1953 se za lomítko přidávaly právě tři číslice. Ty vyjadřují pořadové číslo narozeného človíčka v daný den. Od 1. 1. 1954 se za lomítko kromě těchto třech číslic přidává ještě čtvrtá číslice, sloužící jako kontrolní číslice. Tato číslice kontroluje všechny ostatní číslice a nazývá se kontrolní číslice všech ostatních číslic, které mají být při případné kontrole zkontrolovány.

Myslím si, že by měl někdo zkontrolovat udílení názvů pro jakékoliv číslice, včetně těch kontrolních.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře