221 Poznámkas autoras

2. květen 2013 | 19.38 |

221       Poznámkas autoras

Poznámkas autoras se dnes právem stává názvem, protože mne napadlo, že první, co dnes namačkám bude poznámka a jsem zároveň autor. Všimni si, že jsem velmi skromně, jak je mým dobrým zvykem, napsal celé slovíčko autor minuskulemi.

Ale nyní se právě rozhostilo písmenkové ticho. Diktafoníkuji si slova a později je chápu, anebo nechápu a mačkám z nich písmenka. Hrajeme hru, kdy můj diktafonní Soník něco řekne a já přemýšlím, co tím myslel. Jak nevím hned, záznam mažu. Ale nyní se rozhostilo písmenkové ticho. A hostí se už pěkně dlouho. Je mi divné a nepříjemné, protože by rozhostěné takto dlouho být nemělo. Ale i nepovedené je třeba zaznamenat. A tak mačkám.

Spousta chlapů má velkou hlavu. Ženy ji nemají nikdy velkou a mě tou mojí rachtá vrtačka, jak se v něčem menším může nacházet cokoli většího. Asi to nejspíš souvisí s tím, že ženy jsou kouzelné. Určitě to bude tím. Jinak přece není možné, aby se v menší krabičce nalézaly větší náušnice. Anebo v malém míčku ještě větší meruna. Vrtačka stále rachtá. A mnohem hlasitěji.

Spousta chlapů jí syrové hovězí mleté maso, které je úplně celé koňské. Tito chlapi pak všichni vstupují do politiky. Měli bychom si jich vážit za vše, co pro nás dělají, jak dlouho jsou namačkáni v nepohodlných lavicích a jak si nakonec radostně odhlasují, že budou pokračovat i po půlnoci, tak bychom je skutečně měli zvážit.

Existují přece i váhy, na které může najet celý kamion. Co na tom, že mají supergalaktický příjem, obětavost z jejich pupků a obtloustlých držtiček přeci čiší.

Také bych rád zvážil další dvě držtičky, kterým se smráká nad jejich vykutáleným zlatem. Protože miliardáři Pavlik Stykač a Peťula Pellmel krvácí na svých investicích do zlata. Hodnota jejich "zlatých" investic se chudákům totiž dramaticky snížila.

Od začátku roku do 18. dubna přišel Stykač o téměř dvě stě milionů korun, má totiž ve Švýcarsku uloženo u místních bank podle časopisu Respekt tunu zlata. Jeho hodnota se však od začátku roku propadla z 1680 na 1392 dolarů. Hodnota zlatých cihel se tak miliardáři snížila o zhruba 184 milionů korun. Ale starosti mu cihličky nedělají, protože ví o velmi známé vlastnosti, kteroužto trpí všichni penízkatí: jakmile se jim určitá část majetečku zdánlivě zmenšuje, tak druhá dramaticky skutečně narůstá. A tak mají vlastně radost, dozví-li se o jakémkoli zmenšování.

Stykač ale není jediným miliardářem, kterého "trápí" propad cen zlata. Od hodnoty vzácného kovu se totiž odvíjí i hodnota těžařů zlata. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Peťuly vlastní 20,8 procenta akcií společnosti Polymetal, která těží zlato a stříbro. Akcie Polymetalu se však od začátku roku propadly na londýnské burze o 39 procent na 7,22 libry. Hodnota Peťulova podílu se tak snížila o více než deset miliard korun. Pokud ale oba miliardáři budou své investice dál držet, nemusí na nákupu zlata nakonec tratit, pokud se cena vzácného kovu opět zvýší. Zlatu i nadále věří americký investor John Paulson, který od začátku roku již "papírově" přišel o více než miliardu dolarů (přes dvacet miliard korun). Paulson razí tezi, že zlato je nejlepší pojistkou proti hrozící inflaci kvůli tištění peněz ze strany centrálních bank. Paulson proslul v roce 2007, kdy vydělal miliardy dolarů na hypoteční krizi.

Přemítal jsem si v hlavě o těchto finančních transakcích, když tu men probrala maminka, která vyslala směrem ke svému děcku, jež plakalo:

"Už se uklidni ty hajzle jeden, komu chceš dělat ostudu, ty hovado? A šoupla mu demonstrativně, rozhlížeje se po okolí, jednu na prdel.

A po té se sráželi na ulici:

Jeden psal esemes, druhá ukládala upomínku, třetí telefonoval se svou milenkou, čtvrtý se hádal s manželkou, pátá kalkulačkovala svůj denní rozpočet, šestý si nový mobil prohlížel, sedmý právě dokončoval hovor,  osmá se ten den ještě s nikým nesrazila.

A pak mi přišla esemes od mé milenky neuskutečněné:

"Ty jsi normální spisovatel!"

Když si s nejvyšší mírou a největším Mírou sebekritiky, která je mi od přirození až po vlasy na hlavě vlastní, po sobě namačkaná písmenka kdykoli čtu, chce se mi naprosto nesoběchlebně její slova odsouhlasit.

Ale věř mi, příčí se mi to, jako rybí kostička v krku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře