224 Turnaj parlamentů

2. květen 2013 | 19.40 |

224       Turnaj parlamentů

Na peníze od státu nedosáhli. Všichni mají krátké ruce. Už od narození. A proto bylo jasné, čím se jednou budou živit, když rukama nemohou. Jet na fotbal za své? Poslanci váhají. Ministr financí Mirda Kalousek udělal dvaceti fotbaluchtivým poslancům čáru přes rozpočet - bez státní dotace vyjde každého z nich turnaj v kopané v Soči na šedesát tisíc korun. Hrozí, že účast nakonec "odpískají", řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Igor Svoják z ODS, který tým fotbalistů sestavuje.

"Záleží na tom, jak se rozhodnou kolegové, zda pojedeme nebo nepojedeme. Pokud pojedeme, tak si to budeme platit z vlastních zdrojů, což se nám pochopitelně nechce, protože každý bychom museli zaplatit asi šedesát tisíc korun. Když nepojedeme, tak každému propadne asi dvacet tisíc korun, které jsme již zaplatili z vlastních zdrojů dopředu za přihlášku. Takový je život, nedá se nic dělat,"  řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Svoják. I my musíme někdy...

Poté, co ministerstvo financí zamítlo jeho žádost o dotaci na fotbalovou reprezentaci ve výši 650 tisíc korun (ačkoliv rozpočtový výbor sněmovny ji předtím schválil), si neodvažuje uvažovat o tom, že by oslovil nějaké sponzory.

"Kdybychom si sháněli finanční příspěvky od sponzorů, tak to zase budou novináři brát tak, že těm sponzorům za dary něco dáme. Budou vznikat domněnky, že jsme jim něco slíbili a to by bylo daleko horší,"

0pt; font-family:"Tahoma","sans-serif"">vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ.

"Ale na vlastní peníze si přece nešáhneme, nejsme přece blbky,"

Sdělil dále poslanec – fotbalista, spletnuvšiv si rody.

Původně si v Soči chtělo zakopat dvacet poslanců. Kdyby SE tam chtěli zakopat, jistě bychom se jako národ spojili...

"Ale jak to bude po té medializaci, to se uvidí,"

podotkl poslanec. Přesnou sestavu prozradit odmítl - stoprocentně se tak ví pouze to, že se zúčastní všichni tři zakladatelé občanského sdružení Fotbalová reprezentace Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - Igor Svoják (ODS), Josef Tancoš (ČSSD) a Josef Šenfeld (KSČM). Nikdo z vlády ani žádná poslankyně mezi hráče nepatří a to Svojáka velmi překvapilo, mohli mít družstvo smíšené, jaká mají například ŠACHISTÉKY.

Přípravu na turnaj v ruské Soči, kde se mají utkat parlamenty 25 až 30 evropských a asijských zemí od 16. do 20. května, berou čeští poslanci velmi vážně.

"Dneska jsme měli mít první tréninkový zápas na velkém hřišti. V tělocvičně se scházíme už asi dva roky,"

popsal plán Svoják. Páteční trénink poslanci nezrušili kvůli masivní medializaci, jež fotbalové klání provází především kvůli žádosti o dotaci, ale kvůli výjezdnímu zasedání poslanců za ČSSD. Těch je ve fotbalovém týmu tolik, že by bez nich příprava neměla smysl.

Svoják doufá, že tým nakonec do Ruska vyrazí a nezpůsobí si ostudu.

"Bude strašně záležet na tom, zda budou fotbalové týmy sestaveny z neaktivních sportovců, jak je to uvedené v propozicích. Nemyslím si, že by třeba poslanci z Německa nebo Slovenska měli vyšší šance než my, viděl jsem jejich pupky a někteří mají ještě větší než my"

řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Je to tradice. Ačkoliv veřejně se o tom příliš nevědělo, zakládání sportovních klubů k Poslanecké sněmovně patří řadu let, a to nejen v České republice. Zakládají a zakládají, hlavně v kantýně.

"Fakt je ten, že na úrovni setkávání evropských parlamentů jsou tyhle sportovní mistrovství celkem tradiční. Já myslím, že to existuje 40 nebo 50 let a Česká republika se toho začala účastnit nějak nepravidelně po tom roce 1990,"

řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí sněmovny Roman Žamboch.

Fotbalový tým v minulosti sestavoval například poslanec Karel Šplíchal z ČSSD. Jak však on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, nepamatuje si, že by kdy na reprezentaci žádal o peníze.

"V roce 1997 jsme letěli s panem prezidentem Václavem Havlem speciálem do Bonnu, ale jinak si nepamatuju, že by nám kdy někdo na fotbal přispíval,"

popsal bývalý zákonodárce Šplíchal. Tomu rozumím, já si také nepamatuji, že by mi někdo přispěl na fotbal. Ani na řezané mi nikdo nepřispívá a mám ho také rád. A dokonce velmi rád, při bumbání často sleduji TV-fotbal na velkoplošné.

Na utkání se jeho poslanecký tým vydal například i na Slovensko.

"Ale tam jsme jeli soukromými auty a jedním služebním. Jinak žádné náklady jsme vůči sněmovně nevystavovali, jen benzín jsme platili poslaneckými kartami, což jistě všichni chápete"

uvedl. Ani to nemusel uvádět. Nejen, že to chápeme, ale mohl klidně napsat, že i Ti, co to nechápeme, tak to dávno víme. Uváděl úplně zbytečná slova, kvůli kterým pak vznikají ještě zbytečnější písmenka.

Do míče kopal v minulosti například s bývalým ministrem financí Eduardem Janotou, poslancem Pavlem Plocem, Miroslavem Svobodou nebo premiérem Stanislavem Grossem. Dodnes se několik bývalých poslanců - fotbalistů na zeleném trávníku schází. Sice nevím, kde na to berou prachy, ale fakt nějací občas na pažit přijdou. Všimni si, že pěšky.

Fotbalové utkání má v dolní parlamentní komoře i své odpůrce.

"Vadí mi to, nepokládám to za vhodné k našemu postavení,"

svěřil se on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec za VV Petr Skokan. Domnívá se, že zákonodárci by měli věnovat svůj čas jiným aktivitám, než kopáním do míče.

"Když chtějí hrát, tak by si to měli sami platit," poznamenal Skokan.

A já poznamenávám, proč?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře