242 Kolik propotíš za rok?

9. květen 2013 | 05.15 |

242       Kolik propotíš za rok?

Chceš se potit za 15.000,- Kč ročně? Nabízím Ti tuto lákavou možnost za opravdu velice mrzkou cenu. Co to je 15.000,- Kč ročně? To je jen 1.250,- Kč měsíčně, 42,- Kč denně, 2,- Kč za hodinu,  nic za minutu a ještě větší - menší nic za seKUNDU. Tak vidíš, nic za to nedáš a ještě budeš vypadat lépe. Nebo se alespoň vejdeš do kalhot a ohneš ke tkaničkám.

Nabízím Ti k tomu dále velký výběr kotlů se zárukou 10 let a Ústavní Soud podle prezidenta Miloše.

"Kritizují mě kominíci, kuchaři a hlupáci",

řekl šéf Ústavního soudu Pavlik. Koho myslil těmi hlupáky už neupřesnil, což mě mrzí, protože zajímá.

Prezident Miloš poslechl šéfa Ústavního soudu ve třech případech a dal na jeho doporučení při výběru ústavních soudců. Pavlik ovšem nesouhlasí s tím, že by čtveřici nováčků dosadil do Ústavního soudu právě on. Způsob výběru soudců obhajoval v pořadu Otázky Vašíka Vrabce V hrsti na ČT.

0pt;font-family:"Tahoma","sans-serif"">

Volbě nových ústavních soudců předcházely výzvy k rezignaci předsedy Ústavního soudu. Kritici mu měli za zlé, že se scházel s prezidentem. Přičinil se tím o to, aby Ústavní soud vypadal podle jeho představ.

"Ta kritika je v lepším případě komická, v horším hloupá a absurdní. Já si v žádném případě nevybírám soud. Jsem jedním z větší skupiny lidí, s nimiž pan prezident konzultuje nominace k ústavnímu soudu,"

uvedl Pavlik.

Kromě něj konzultoval prezident složení soudu ještě s nejvyšším státním zástupcem Pavlikem  Také Zemákem, předsedkyní Nejvyššího soudu Dášou a s šéfem Nejvyššího správního soudu Pepikem Basou Piv. Pavlik přiznal, že na jeho doporučení dbal pan prezident při výběru tří soudců ze čtyř.

"Kritici by tedy chtěli, ať prezident - jako to bylo u jeho předjezdce na koloběžce - s nikým nekonzultuje kromě několika lidí z jeho kruhu nafukovacího, na plavání ve vodě, když je hezky a teploučko. Dokonce se mluvilo o lidech z tenisových kurtů, kam pravidelně docházel,"

řekl Pavlik. Současný způsob prezidentových četných konzultací považuje za transparentní mávátko do průvodů.

Do Pavlika se kvůli schůzkám s Milošem strefoval například spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun, šipkami s umělohmotnými hroty, určenými původně na zapichování do umělohmotných direk v terčících automatů pabových.

"Vznikne složitá síť vztahů vděčnosti, která učiní soudce závislými na vás i na panu prezidentovi a vás na panu prezidentovi a panu prezidentovi na panu prezidentovi a ten by se pak z toho mohl pominout,"

Napsal šalamounsky Šalamoun v otevřeném dopise.

Pravicoví politici zase vyjadřovali nesouhlas se způsobem, jak se volby nových ústavních soudců zhostili levicoví senátoři.

"Otázky čistě politického charakteru, které byly pokládány na Ústavně-právním výboru (například otázky na stanovisko ke školnému či poplatky ve zdravotnictví), v nás vyvolávají obavy o nezávislost a nestrannost Ústavního soudu již právě při procesu jeho doplňování," prohlásil šéf senátorů ODS Jarda Kus Pera.

Také nespokojeným pravicovým politikům Pavlik v sobotu odpověděl:

"Tyto výhrady mají logiku, ale postrádají to základní. Když ústava řekla, že se na výběru ústavních soudců svým souhlasem a nesouhlasem podílí horní komora parlamentu, řekla tím, že jde o politické rozhodnutí, protože Senát je politicky složený."

A když může ústava mluvit, tak mluví do všeho, do čeho se jí mluvit chce. Ústava je holka, a tak může.

Tři nováčci, kteří od příštího týdne rozšíří řady ústavních soudců, začnou ihned soudit, a nedostanou tedy žádný čas na to, aby se seznamovali s agendou soudu. Podle Pavlika připadá v současné době na každého ústavního soudce 170 - 180 milionů nevyřízených věcí. Všechny nové stížnosti a návrhy, které bude projednávat jeden ze senátů Ústavního soudu, připadnou třem novým soudcům - profesorům právnických fakult Vladíkovi, Honákovi a Jardikovi. Vedle trojice akademiků schválil Senát v tomto týdnu do funkce ústavní soudkyně také soudkyni Nejvyššího správního soudu Miládku.

Stačí, když se tedy nováčci nemusí seznamovat s agendou a mohou tedy okamžitě, neboli ihned soudit a tak je dobré, že to stihnou do příští srážky galaxií.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře