390 O dědoušcích

30. červen 2013 | 07.27 |

390       O dědoušcích

Je Jim zima a nevědí, jak mají vzniklou situaci vyřešit. V mládí velice inteligentní, ale nyní a teď nevím, jak to napsat, protože...

Sledujeme spolu kupříkladu velice napínavý konec fotbalového zápasu. Je necelých 10 minut do posledního písku rozhodčího a šírka si na Něho štěkne a On hned vyskočí a řekne otazník:

"Jdeme čůrat?"

Ještě otazník párkrát zopakuje i pro druhou čtyřnohou holku, která už špatně slyší a všichni tři jdou, za hlasitého, šťastného štěkání a povzbuzování očekávaného výkonu, čůrat. Fotbal, nefotbal.

Demence je závažná mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Nejčasněji bývá postižena krátkodobá, později i dlouhodobá paměť, porušen je také úsudek a časoprostorová orientace, včetně ostatních poznávacích schopností, jakými je pozornost, schopnost komunikace, abstraktní myšlení a rozpoznávací funkce. Osobnost nemocného se postupně rozpadá, četné obtíže pro něj představují i běžné každodenní činnosti a jeho společenská role. Děda zapomíná již naučené úkony, jakými jsou oblékání, příprava jídla a hygiena. Ztrácí své osobní věci, bloudí ve svém bydlišti. Tyto projevy velmi často doprovázejí i poruchy nálady, nezvyklé chování, nebo epizodické stavy zmatenosti s hrozbou pádu. V případě afektivních poruch jsou nejčastějšími deprese, úzkost a apatie. Zřídkavé ovšem nejsou ani euforie, mánie, či tzv. moria (rozjařené, nicméně velmi nevhodné chování, obtěžování, plané vtipkování, zlomyslnost). Objevují se i příznaky psychózy - halucinace, iluze, paranoia, nepřiléhavé emoce, nejčastěji pod obrazem deliria. Vzhledem k organické povaze demence se, v závislosti na původě onemocnění, projevují i poruchy hybnosti a rovnováhy, případné paralýzy či tremor – třes, nejčastěji ruky a pohybová rigidita - křeče.

Mám se opravdu nač těšit. Pokud si ovšem příznaků všimnu. Pokud ne, může se těšit Mé okolí. To se ostatně může těšit i v případě, že si i Já všimnu. Může se tak tedy těšit v obou případech a tím pádem mohu napsat, že Mé okolí se prostě může těšit v obou, ve všech a tečka.

Já se raději těším již nyní, abych z toho, pro jistotu, také něco měl. Nyní Mne to totiž zajímá a baví, protože se zatím ještě netýká. Alespoň doufám. Asi se zeptám Okolího, jestli o něčem náhodou něco neví. Ten Okolí je dost důležitá a jsem opravdu zvědavý, co mi odpoví. Protože Já jsem i tak dost zajímavý ve smyslu zajímavý, již nyní. Schválně jsem slovo zajímavý napsal šestkrát těsně za sebou, aby sis náhodou nemyslela, že si o Sobě něco jiného myslím. A nemusím už doufám zvýrazňovačem zdůraznit Mou skromnou po Váhu. Kdybys nyní netušila o co gou, tak jsem se narodil ve čtvrtek, 1. 10. 1964 v půl čtvrté ráno, hned Mě šoupli na váhu a jsem tedy narozen ve vahách, vlastně na váze.

Sice se rozhoduji ve vteřině, když holka souhlasí s atletikou, ale pak po zbytek života přemýšlím. Já v podstatě přemýšlím neustále, pokud Mne systém neodpojí a tím pádem nevypne. Všichni snad přemýšlíme neustále. Krom Blbounů nejapných v parlamentu, o kterých jsem jednou provždy napsal tečku. Alespoň v to doufám.

Chvíli pauza, jdu si pustit čtyřiadvacítku.

Tak jsem si nakonec nepustil, ale nelituji. Našel jsem totiž na webu:

"V každém pravém muži je skryto dítě. To si chce hrát. Pravý muž chce dvojí: nebezpečí a hru. Proto touží po ženě, protože ona je tou nejnebezpečnější hračkou."

Friedrich Nietzsche

Sice po ženě toužím Já, ale táta je také pravý muž, protože je zároveň skrytým klučinou, který si hraje se Svými pejsky vždycky a nejen, jdou-li čůrat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře