573 Mórky a Mórové

30. září 2013 | 08.21 |

573 Mórky a Mórové

Tímto Klasem chci trochu pojednat o Mórkách a Mórech jako o etnyku. Jejich velice nepřesný počet se vnedávné minulosti odhadoval na 4 - 9 milijonů. A jejich jazykem, ve kterém ale také dělají samé hrupky je mórština. Příbuznými národy jsou Domové, Lomové a další Indoárjové. Mórky a Mórové jsou etnykum, jehož kořeny sahají ašdo středověké Indie.

Populace Mórů v Evropě se odhaduje na 4 až 9 milionů, ale některé mórské organyzace odhadují až 14 milionů. A ty organyzace, které umějí dokonaleji odhadovat, udávají ještě mnohem vyšší čísla. Já ovládám odhad nejlépe ze fšech možných organyzací a každou hodinu ho zaokrouhluji, protože Mórky a Mórové se chovají ftomto ohledu jako myši. Ftéto přesné chvíli mám zaokrouhleno na 100 milionů.

Mórové přišli do Evropy z blízkého východu ve 14. století. Mórský jazyk, který je rozdělen na několik dialektů, vykazuje takové množství nečitelných písmen, že tímpádem mnoho Mórek a Mórů za svůj mateřský jazyk považuje jazyk země, ve které žijí. Nebo mluví smíšeným jazykem, který je kombinací mórštiny a jazyka dané země, a kterému není rozumět ušvůbec. Těmto variantám se také říká paramórština.

Existuje bezbřehý a nepřehledný počet názvů, kterými lze toto etnykum označovat. Ale Mórky a Mórové seMi jeví jako nejlepšejší, a proto Ti ho doporučuji.

V roce 1971 proběhl historicky první Mezinárodní mórský sjezd (Wéld Morani Kengres), kde se Mórové ze 14 zemí (včetně tehdy ČeskoSlovenské Socialistické Republiky) dohodli na používání označení Mórky a Mórové. Od té doby se datuje Mórský požadavek, aby byl tento název majoritou respektován. Ačkoliv ne všechny skupiny Mórek a Mórů označují sami sebe "Mór", ke společnému původu se hlásí všichni. Ještě uvedu příklat napříklat, který se nás, Gádžů, dotýká již poměrně velmi těsně hlavně v některých panelákovaných sídlištích, že Olaššké Mórky a Mórové v České Republice představují asi 10% mórské populace a nadále se dělí na Lováry (původně konští handlíři) a Kalderaše (původně výrobci kotlů).

Lováři handlují s autama a Kalderaši dnes ušnic nevyrábějí, protože Jim dáfky vydrží ašdopoloviny měsíce a zbytek pakuš doklepou nebo dokradou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře