62 Džawarové

2. květen 2013 | 16.33 |

62        Džawarové

Džawarové jsou jedním z nejizolovanějších kmenů na světě a čítají asi tři sta lidí. Žijí na indickém souostroví Andamany a Nikobary už po tisíce let. Někdy dokonce bývají považováni za první obyvatele Asie, kteří tam přišli před desítkami tisíc let z Afriky. V posledních letech se však stali terčem zvědavých turistů. A to si vybírá svou daň.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/soud-zakazal-lidske-safari-na-andamanech-turiste-ohrozuji-vzacny-kmen-1ex-/zahranicni.aspx?c=A130122_201726_zahranicni_ipl

Za velice pozitivní věc, kterou s sebou katastrofální vlna tsunami v Bengálském zálivu přinesla, považuji objevení Andamanských a Nikobarských ostrovů a jejich původních negritských a mongoloidních kmenů pro nás ostatní.

Džawaři jsou vyslanci z pravěku. Jednak proto, že základní rysy chování člověka ze samého počátku lidstva u nich zůstávají v té nejčistší podobě, jakou můžeme na zemi ještě najít. Dělí kořist mezi všechny členy skupiny, pečují o staré a nemocné, velice si váží ženy v rodině i ve společnosti. Pečují o děti a v neposlední řadě neznají obchod, rozdělání ohně či službu za úplatu. Také mne docela zaujalo zavěšování malých dětí za nohu v korunách palem při ukládání se ke spánku. Díky tomu, že zabíjejí nebo nechají zemřít novorozeně odchylující se od standardní podoby jsou vyloučeni i míšenci.

Džawarové vděčí za své přežití schopnosti rozpoznat varovné signály ptáků a suchozemských i mořských živočichů. Bezpochyby tyto signály dokážou přírodní národy rozpoznat, nicméně v případě devastující tsunami považuji za pravděpodobnější připsat přežití domorodců jejich kočovnému způsobu života. V tomto suchém období totiž domorodci loví zvěř hluboko v pralese a tak na rozdíl od pobřežních Ongiů čelili jen záplavám, které podle vlastních slov přežili, zavěšeni v korunách stromů.

Daleko závažnější než vlna tsunami se pro Džawary stala vlna indických novinářů a filmařů, kteří nelegálně vstupují na území rezervace, a to nejen pro senzační záběry "divochů", ale i pro komerční, reklamní účely. Obávané bojovníky Džawary tak dnes můžete vidět na fotografiích ve značkovém spodním prádle či s výrobky značky Nike.

I nejizolovanější kmen, tzv. Sentinelové, z ostrova Severní Stráž (North Sentinel) podal přesvědčující svědectví o své existenci, když nízko letící vrtulník indické pobřežní stráže zasypal sprškou šípů.

Všechny skupiny andamanských a nikobarských kmenů jsou postiženy dědičnými vadami v potomstvu, způsobené dlouhotrvajícím a důsledným incestem. Aby se jim rodili také zdraví potomci, tak vřele doporučuji nezadaným ženám z celého světa časté návštěvy těchto končin.

A džawarským šípům přeji co nejvíce zásahů při jejich sestřelu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře